sekce 5).

FMS

zpět na hlavní stranu .. zpět na simulátor

9.11.2012 Start nového panelu palubního počítače CDU / FMC.

Začal jsem tvorbou výkresové dokumentace pro laserovou gravírku v grafickém editoru. Podklad jsem použil z CDU od firmy Prosim, která vytvořila excelentní komplexní software pro systémy B-737 simulátorů.

fmc

Z HongKongu se mi podařilo nakoupit dva kusy 5,6" TFT LCD zobrazovacích panelů a tak jsem dostal " injekci " pokračovat v projektu.

Na obrázku po tímto textem jsou první obrysy pro laser a šedé pole je skutečný rozměr diplaye.

Červené obrysy = propálit laserem skrz.

Černá linka = gravírovat do určité hloubky.

fms_1

 

Systém laserového řezání je jednoduchý. Pokud jsou dostatečně přesně vyrobené podklady, vše jde naprosto hladce. Do mašiny se dá plexiková deska předepsané velikosti a spustí se program gravírování. Laser vypálí linky a text, pouze do určité hloubky, poté se spustí program který kopíruje červenou linku. Vše co je červeně vypadne a zbydou tak hotová tlačítka otvory atd.

fms_2

Z firmy Opencockips ze Španělska jsem také objednal osazené DPS pro takzvanou USB_keycard. Je to USB imitace klávesnice a na její vstupy pověsím všechna tlačítka FMS panelu. Displaye u dvou FMS budou propojeny VGA kabely s dvěma výstupy grafických karet PCI.

Samostatnou kapitolou, kterou jsem ještě zatím nezačal, je výroba výkresů a poté vlastních desek plošných spojů ( DPS ). Do nich budou osazena a propojena všechna tlačítka, led diody a display...

Některé firmy a také někteří stavitelé FMC / CDU panelů ve své tvorbě viužívají display z konzole od firmy Sony. Tento princip se mi však ani trošku nelíbí. Když jsem se díval na ceny externích obrazovek od této firmy, cena mého řešení je o mnoho levnější a navíc si myslím že i technicky dokonalejší.

sony_fms

Podívjte se sami, jak takový produkt potom vypadá. Display je na kulatém DPS, co již samo o sobě nedává moc prostor k nějakému designu. Nahoře přečnívá obrys vlasní FMS, takže při montáži musíte panel " podsunout " pod obrys otvoru a potom teprve připevnit.

Vím o čem mluvím, protože jsem se párkrát podílel na údržbě takto vyrobeného panelu a byla to hrůza ! Zelený DPS byl na panel přilepen tavnou pistolí, tento spoj se odloupnul, DPS upadl na dno simulátoru a FMS přestalo ukazovat / fungovat. ( Na obrázku nahoře je připevněn šroubky a matičkami ).

Také je z obrázku dobře vidět video kabel, kterým je připojen tento typ obrazovky ke grafické kartě. Karta jím tedy musí být vybavena.

Tomu bych chtěl použitím čtvercového TFT displaye předejít, protože je vybaven jak VGA vstupem, tak Jackem kompozitního videa ...

Poslední výkres plexi panelu, nyní již doufám ve finální podobě a připraven pro laser je na obrázku dole. ( Vše musí být v křivkách, včetně textu ).

fms_final

Teď mě čeká tvorba plošných spojů, na které budou umístěna všechna tlačítka a LED diody signalizace...

 

12.12.12 ... ( 12.prosinec 2012 )

Podle mé ženy slavný datum v kalendáři některých kultur. Podle mě slavný datum v kultuře simulátorových bláznů. Dnes jsem totiž " spustil na vodu " v pořadí druhé, již rozměrem odpovídající TFT displaye ... nyní 5". Displaye jsem koupil opět od HongKongské firmy a i s dopravou jsem je měl asi za deset dní od objednání. Fungují perfektně. Pro názornost jsem udělal pár obrázků ze simulátoru a z testu.

Na prvním obrázku je printscreen panelu FMC s naprogramovanou tratí LKPR - Praha Ruzyně do LKKV - Karlovy Vary. Je to trať jen ilustrační, nic jiného jsem do palubního počítače neprogramoval...

fmc_10

 

Na dalším obrázku je tato trať zobrazena tak, jak jí vidí levý pilot na pravé obrazovce své palubní desky. Trať je znázorněna fialovou čárou, otočné body pak jsou zobrazeny jako čtyřcípé hvězdy.

fmc_11

 

No a takto je trať zobrazena na nových obrazovkách, které potom budou zastavěné v FMC panelu s klávesnicí.

fmc_13

 

 

Celá sestava i s plošným spojem elektroniky a ovládacími tlačítky displaye jsou na obrázku dále. Je to jen testovací deska, tak se omlouvám za improvizaci a gumičky :-)))

fmc_14

 

Poslední obrázek je trošku detailnější pohled na desku elektroniky.

fmc_15

 

Teď čekám každým dnem na pošťáka s balíčkem z Opencockpits, kde mi mají dorazit USB_KEY karty pro výrobu klávesnic, které budou ovládat tyto dvě FMC/CDU.

20.12.2012

Včera mi dorazil balíček s USB_KEY kartama. Hned jsem se pustil do kreslení a návrhu plošných spojů, kde budou umístěna všechna klávesová tlačítka. Jak prvotní návrh vypadá, se můžete podívat na obrázku dole.

 

fms_web

Jelikož propojení do sítě na jednostranný plošný spoj ( kvůli jednoduchosti domácí výroby ) nebude nic moc, asi mi to nějaký čásek zabere. Asi se nevyhnu pár propojkám. Celé pole "cestiček" bych chtěl svést do jednoho konektoru a jedním kablíkem bych to celé propojil s deskou plošného spoje USB_KEY. Výsledná FMS pak bude mít konektor napájení 12V pro TFT LCD display, USB konektor pro připojení k PC a to bude vše. Ještě si musím dopředu promyslet, jestli dělat podsvit s LED diodami, nebo jestli pro zjednodušení udělám osvit regulovatelný, ale venkovní. Uvidíme...

22.12.2012

Pokračování práce na podkladech pro FMS panel pokračovalo dnes kreslením podkladů pro plošné spoje. Na prvním obrázku je amatérský prosvětlovací panel. Používám ho na kontrolu vytvořených výkresů. Je to nejlepší cesta, jak si prohlédnout rozdílné výkresy před výrobou a najít tak chyby.

FMS_20

 

Prvním kontrolovaným podkladem je střední panel s předdefinovanými okny pro tlačítka.

fms_21

 

Když se podsune výkres s tlačítky, je pěkně vidět, jestli tlačítka přesně pasují do oken.

fms_22

Na dalším obrázku je výkres tlačítek, sesouhlasený s výkresem plošného spoje. Jelikož jsem použil pouze jednostranný plošný spoj, budu při osazování muset požít několik drátových propojek.

fms_23

Na dnešním posledním obrázku je vidět rozvrstvení jednotlivých panelů, z kterých se skládá celková FMS. Panely jsou celkem tři. Nejdříve jsem si je vytiskl na papír, nalepil na tenkou pěnovou desku a vyříznul. Poté jsem tyto tři desky slepil k sobě a do střední jsem připevnil prozatimně display.

fms_24

 

27.12.2012 FMS/CDU

Trošku jsem zase popracoval na podkladech a vytvořil jsem návrhy plošných spojů. Velký, čtvercový je pro spodní celkový panel a dva tenké jsou pro postranní tlačítka vedlo obrazovky.

Jednotlivé plošné spoje budou spolu propojeny vodiči. Velký plošný spoj pak bude propojen s USB_KEY card propojen přes konektor, aby šla karta odpojit. Nemusí se pak odletovávat.

Na každém bočním pcb je celkem 6 tlačítek, v součtu 12. Na velké desce je celkem 57 tlačítek. To je dohromady na jednu FMS-ku 69 mikro tlačítek.

fms_btn_pcb

 

Na všechny panely používám pod hmatníky tato SMD tlačítka. Výhodou je, že nemusím vrtat žádné otvory do plošného spoje a při letování se tlačítko samo vystředí na připravené plošky. Jsou pak všechna přesně umístěna pod příslušná "pole".

button_smd

Ovládacím prvkem, který na tlačítko dosedá, je laserem prořízlá část navrhovaných panelů s písmeny nebo znaky. Cena těchto tlačítek je kolem 3Kč. Není to tolik. Pokud jich ale potřebujete kolem 150 kusů a více, tak už se to násobí :-))

 

13.1.2013

Máme tu nový rok, nové cíle a spoustu práce před námi. Začal jsem tento víkend osazovat tlačítky nově vyrobenou DPS.

fms_buttons

 

Na dalším obrázku níže je vidět zapojení DPS s tlačítky společně s postraními panely 2 x 6 tlačítek. Vlevo je také vidět USB_KEY card propojená 18-ti vodiči s deskou tlačítek, druhé propojení je pak pouze USB kabelem s PC.

fms_buttons2

 

Jelikož práce je stále hodně, musím zapojit i naše skryté rezervy. Na dalším obrázku je náš Dan, který dnes absolvoval další lekci z výcviku amatérské elektrotechniky. Zapojoval LED diody a zkoušel, co je to "polarita". Úspěšně ! Snad mě jednou úspěšně zastane...

dan

 

Na dnešním posledním obrázku je deska plošného spoje FMS v.1.0 , podle které jsem vyráběl skutečnou DPS.

fms_pcb

 

15.1.2013 Zkouška osazené DPS společně s USB_KEY kartou a softwarem.

Musím předeslat hned z počátku, že jsem se při tom pěkně zapotil. Na úvod sem uložím opravnou desku plošného spoje. Jelikož tlačítka při zapojení neodpovídala polohou potřebným tlačítkům a číslům, musel jsem upravit zapojení DPS. Bohužel jsem jí již měl hotovou, tak jsem musel škrábat a bypasovat drátky.

pcb_v1.2

Na obrázku také nesouhlasí se skutečností ty žluté nitky, které naznačují propojení drátky s konektorem.

Opravenou a přesnou tabulku zapojení konektorů USB_KEY a konektoru mojí CDU sem uložím později.

 

17.1.2013 Tak jsem dnes přepracoval schéma a desku plošného spoje pro aktualizovanou verzi desky v1.2. Upravil jsem propojení jednotlivých sekcí s konektorem, který spojuje DPS s konektorem karty USB_KEY.

fms_1.2

Jedna sekce kterou jsem si pracovně označil "modrá" jde na piny : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8 a na DPS je linie svislá.

Druhá sekce je "červená" a je propojena na piny : 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 a 16. Na DPS je to linie vodorovná.

Pozor :

- první čtyři svislá tlačítka vlevo jsou propojena s pinem č.8

- dalších pět svislých linií po osmi tlačítcích jdou na piny č.7,6,5,4 a 3.

- další jedna linie po sedmi tlačítcích jde na pin č.2 ... společně s kulatými tlačítky písmen je přidáno i hranaté tl. EXEC.

- poslední svislá linie o šesti tlačítcích jde na pin č.1.

 

Na obrázku dole je černobílá varianta desky plošného spoje verze 1.2

fms_1.2_final

Na propojení DPS a USB_KEY katry jsem použil dvouřadý hřebínek , zaletovaný do vyvrtané desky o dvaceti pinech.

 

20.1.2013 ... aneb zakletý víkend.

Tak jsem konečně dodělal kompletní propojení FMC / CDU panelu, konektrou a propojovacího kabílku mezi FMC a USB_KEY card. Jaké překvapení mě však čekalo, když jsem vše komplet propojil a připojil do USB-čka. No, torošku jsem to očekával, ale zapojení fungovalo tak ze dvou třetin. Boční tlačítka kódovala jiný kód, než jsem potřeboval, některá tlačítka nekódovala vůbec. Prostě někde jsem udělal chybu. Znovu jsem kontroloval všechny barvy, piny, propojení ... a výsledek ? Tak jsem se do toho zamotal, že jsem si nahodil na PC simulátor Cessny a trochu jsem se uklidnil nad Švýcarskem. K večeru v sobotu jsem se znovu vrhnul do drátkového pekla. Zjistil jsem, že boční tlačítka používají pro mě nepochopitelnou kombinaci kláves/tlačítek. Než jsem na to přišel, zabralo mi to asi tři hodiny a padlo v niveč nespočet buňek , které po předchozím boji ještě v mozku zbyly. Ale nakonec se po několikerém přepojení a proškrábání plošných spojů dílo podařilo. V neděli ráno již celý panel pracuje jak má. Sláva !

Abych se v tom za několik dní, až se mi třeba utrhne nějaký drátek ze spoje, netápal znovu, zpracoval jsem schéma zapojení všech konektrů. Možná, že to bude i výchozí bod pro nějakého stavitele, který by si po mém vzoru chtěl něco podobného postavit. Snad to ušetří někomu peklo, které jsem si zažil já.

POZOR : Je to propojení mezi FMC tlačítky , přechodovým konektorem , USB_KEY kartou , při použití software SIOC a FMC je softwarově od Prosim737-CDU.

Schéma zapojení tlačítek a konektoru , který je na plošném spoji FMC / CDU :

fmc_schema1

 

Další schéma je pak propojení FMC konektoru a konektoru na USB_KEY card :

fmc_schema2

POZOR : Nezaměňovat čísla pinů s čísly a písmeny Columns a Row , která označují pozice v síti. ( tím se také kóduje o jaké tlačítko se jedná ).

Jako příklad uvedu třeba tlačítko č.1:

- To má pozici v síti COL=1 , ROW=A

- Podle obrázku nahoře je to tlačítko CLR na efemesce.

- Propojeno je ale na piny konektoru pin1 a pin9.

 

Tak na to velkého bacha !

 

 

 

zpět na hlavní stranu.. zpět na simulátor